Rowerem i statkiem przez Mazury

rowerem i statkiem przez mazury

Bezpośredni kontakt z naturą. Noclegi na statku – niezapomniane wrażenia

Przeżyj niezapomnianą przygodę i odkryj piękno Mazur na rowerze. Proponujemy Ci 8-dniową, indywidualną wycieczkę rowerową wokół Wielkich Jezior Mazurskich. Dotrzyj do miejsc zakazanych dla samochodów. Zobacz wszystkie te miejsca, których dotychczas nie poznałeś. Zachwyć się pięknem przyrody i dołącz już na zawsze do wielkich miłośników mazurskiej przyrody.

Z nami to naprawdę możliwe.

Program wycieczki

1.dzień (sobota), etap przyjazd do Mikołajek na MS Classic Lady [0 km]

Pierwszego dnia oczekujemy Ciebie i inne osoby głodne wrażeń na statku MS Classic Lady w Mikołajkach. Najpierw zostaniesz zaokrętowany w miłej kabinie, a w godzinach wieczornych lub następnego dnia (w zależności od pory przyjazdu) omówione zostaną szczegóły wycieczki i wydane zostaną rowery.

Dzień 2, (niedziela): etap Mikołajki – Jezioro Łuknajno – Mikołajki  (ok. 20 km)

Po śniadaniu i omówieniu  wycieczki zostaną wydane rowery. Potem możesz już wyruszyć na wyprawę rowerową do centrum Mikołajek. To małe miasteczko uznawane jest za polską stolicę żeglarstwa. Na Placu Wolności, dawnym rynku, z fontanny spogląda wielka ryba – to legendarny Król Sielaw. Jeszcze jedną jego sylwetkę można zobaczyć przykutą łańcuchem do mostu.

Po spędzeniu czasu w tym turystycznym miasteczku kontynuujemy podróż nad Jezioro Łuknajno – Rezerwat Biosfery UNESCO. Jest ono terenem lęgowym wielu rzadkich ptaków wodnych a zwłaszcza łabędzia niemego. Z punktu widokowego można oglądać ten ptasi raj w nietkniętym naturalnym krajobrazie.

Tego dnia statek cumuje w Mikołajkach. Będzie więc jeszcze czas, by poczuć wieczorną atmosferę letniego kurortu.

Dzień 3, (poniedziałek): etap Mikołajki – Popielno – Wejsuny – Kamień – Mikołajki

Trzeciego dnia rozpoczynamy wycieczkę kierując się na południe w stronę miejscowości Wierzba. Tam czeka na nas atrakcja w postaci przeprawy promem przez jezioro Bełdany. 

W pobliskim Popielnie znajduje się Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk, gdzie prowadzona jest hodowla zwierząt takich jak konik polski, bydło rasy polskiej czerwonej i nizinnej czarno-białej, bobry czy jelenie, w celu ochrony różnorodności biologicznej i prowadzenia badań nad biologią zwierząt. 

W Popielańskim Lesie można spotkać różne zwierzęta, a nader często koniki polskie biegające na wolności. 

Dalsza droga prowadzi przez Wejsuny. Jest to stara mazurska wieś z neogotyckim ewangelickim kościołem z XIX wieku i urokliwymi drewnianymi domami. Niektóre mają nawet ponad 100 lat!

W Rucianem-Nida drogę przecina zespół dwóch śluz komorowych, tzw. Śluza Guzianka. Łączy ona szlak Wielkich Jezior Mazurskich (tu Jezioro Bełdany) z Jeziorem Guzianka Mała i Guzianka Wielka i pozwala pokonać różnicę 2 metrów pomiędzy tymi jeziorami.

Następny punkt na trasie to miejscowość Kamień, gdzie będzie na was czekał statek MS Classic Lady. Teraz został jeszcze rejs po Jeziorze Bełdany do portu w Mikołajkach, gdzie spędzicie nocleg.

Dzień 4 (wtorek), etap – Mikołajki – Ryn – Wilczy Szaniec – Wilkasy [ok. 50 km] 

Dzień rozpocznie się od rejsu do Rynu. Dalej rowerem dojedziemy do Wilczego Szańca.  Wilczy Szaniec to pozostałości po głównej kwaterze wodza Trzeciej Rzeszy. Jest tu również tablica poświęcona pamięci hrabiego Clausa von Stauffenberga i innych uczestników zamachu na Adolfa Hitlera z 20 lipca 1944 roku. 

Komu jeszcze  mało, to może podjechać około 17 km do Kętrzyna. Znajduje się tam  zamek krzyżacki i gotycki kościół obronny pw. św. Jerzego 

Drogami pomiędzy polami, łąkami i samotnymi wioskami udajemy się do Wilkas, gdzie oczekuje na nas MS Classic Lady.

Dzień 5 (środa), etap – Wilkasy – Giżycko – Jezioro Gołdapiwo – Wilkasy (ok. 54 km)

Trasa rowerowa wiedzie dzisiaj przez Giżycko do Jeziora Gołdapiwo.

Polecamy zwiedzenie Giżycka, letniego centrum sportów wodnych i jego zabytków, np. ręcznie uruchamiany most obrotowy, który jest czynnym i rzadkim zabytkiem technicznym. W mieście znajduje się zabytkowy kościół ewangelicki, stary zamek krzyżacki, obecnie hotel 4* i  punkt widokowy – Wieża Ciśnień . Dłuższego zwiedzanie wymaga największy zabytek na Mazurach – Twierdza Boyen. Jest ona przykładem pruskiego systemu fortyfikacyjnego. 

Dalej nasz kurs to Jezior Gołdapiwo w Puszczy Boreckiej. Objęte jest ono strefą ciszy. Na ścieżkach wokół niego można spotkać dziko żyjącego żubra.

W drodze powrotnej do Wilkas kierujemy się na Pozezdrze. 

Dzień 6 (czwartek), etap – Wilkasy – Ryn – Sądry – Mikołajki

Dzisiejszy etap również rozpoczyna rejs statkiem. Tym razem z Wilkas do Szymonki  przez pięć jezior. 

Z Szymonki przemieszczamy się rowerami do Rynu. Główny zabytek tego miasta to krzyżacki zamek z XIV wieku. W XIX wieku został przeznaczony na więzienie. Od 2006 roku służy za hotel, gotowy przyjąć niemal 300 gości. 

Następny punkt na naszej trasie to Sądry. W 200-letnim gospodarstwie państwa Dickti mieści się prywatne muzeum z wieloma przedmiotami i meblami  typowymi dla Mazur. 

W stodole zgromadzono wiele zabytkowych sprzętów rolniczych i maszyn. 

Po wizycie u państwa Dickti czas wracać na statek, który znajduje się teraz w Mikołajkach. Wybieramy drogę wzdłuż Jeziora Tałty.

Dzień 7 (piątek), etap – Mikołajki – Wojnowo – Krutyń – Mikołajki

Rano MS Classic Lady popłynie do Kamienia, a wyprawa rowerowa powiedzie do Krutyni przez Wojnowo.

We wsi Wojnowo ukryte są etnograficzne świadectwa życia poprzednich pokoleń – klasztory starowierców i prawosławnych. Rosjanie, którzy je zbudowali osiedlili się w Prusach Wschodnich w XVIII wieku. Nie chcieli oni uznać reform carskich i oficjalnego Kościoła prawosławnego  i byli z tego powodu prześladowani. Król Pruski dał im tutaj schronienie. 

Rozciągające się dookoła tereny Puszczy Piskiej przecina czysta rzeka, bogata w ryby i  w raki. Spływ rzeką Krutynią to perełka mazurskiej przygody. Punktem wyjścia jest wioska Krutynia, gdzie można kupić mazurskie pamiątki i rękodzieło.  Warto odwiedzić miejscowy lokal i spróbować  świeżo złowionej ryby czy potraw z jagodami z tutejszych lasów. 

Szlak powrotny do Mikołajek wiedzie przez urokliwą wieś Gałkowo obok stadniny koni Ferenstein i Dworu Łowczego prowadzonego przez magnacką rodzinę Potockich.

Dzień 8 (sobota), etap – wyjazd do domu [ok. 0 km]

To już koniec, po śniadaniu wyjazd do domu. Lub transfer do Warszawy. 


Statek MS Classic Lady

został specjalnie zaprojektowany z myślą o rowerzystach i wycieczkach rowerowych wokół Wielkich Jezior Mazurskich.

Parametry:  44 m długości , 7 m szerokości, 20  kabin 2-osobowych o powierzchni 11 m² każda. 

Wyposażenie kabin: dwa łóżka, rozkładany stół, szafa, sejf, toaleta z prysznicem. Napięcie w gniazdkach elektrycznych – 230 V. Statek jest ogrzewany.  Zapewniamy pościel i ręczniki. 

Na górnym pokładzie znajduje się panoramiczna restauracja. Duży taras słoneczny zaprasza na relaks. Na pokładzie panuje swobodna, rodzinna atmosfera.

Uwagi ogólne

W zależności od pogody i stanu poszczególnych odcinków trasy zastrzegamy sobie prawo do zmiany poszczególnych etapów.

Charakterystyka wycieczki

 • na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia rowerów 7-biegowych typu unisex, z hamulcem nożnym 
 • Charakter trasy: średnio trudne trasy przeważnie przez łagodne pofałdowania do pagórkowatych terenów z nielicznymi większymi stokami prowadzą przez częściowo piaszczyste pola, dukty leśne i ścieżki łąkowe oraz drogi asfaltowe o małym natężeniu ruchu. Trasa odpowiednia dla rowerzysty z przeciętną kondycją
 • Łączna długość trasy to około 260 km

 

Cena

osoba w kab. 2-osob. ze śniadaniem i obiadokolacją wynosi 3497,00 zł  2997,00 zł/ tydzień (PROMOCJA CZASOWA)
osoba w kab. 1-osob. ze śniadaniem i obiadokolacją wynosi 3997,00 zł/ tydzień
wypożyczenie roweru na tydzień wynosi 197,00 zł/ tydzień

Cena obejmuje

 • 7 noclegów w kabinie 1 lub 2-osobowej
 • rejsy statkiem wg programu
 • opis tras w języku polskim oraz mapa Mazur
 • wyżywienie: śniadanie + obiadokolacja

Cena nie obejmuje

 • pilota wycieczek (jest to wariant indywidualny)
 • wypożyczenia roweru na wycieczkę (197 PLN/tydzień)
 • parkingu dla samochodu
 • dojazdu do statku
 • kosztów wstępu i zwiedzania
 • napiwków itp.
 • ubezpieczenia wycieczki

Wycieczka może być odwołana do 4 tygodni przed rozpoczęciem, jeśli nie zbierze się wymagana ilość. 


Terminy:

  • Na zapytanie


Masz pytania?

 • zadzwoń: tel. +48 505 170 497
 • napisz: info@classiclady.pl
 • skorzystaj z formularza w zakładce Kontakt