Historia statku

Wiosną roku 2002, zarząd firmy DNV-Tours Polska podjął decyzję o budowie pierwszego (i jak się okazało, do dziś jedynego) statku hotelowo-pasażerskiego na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Pomysł zrodził się podczas pobytu w Holandii i obserwacji tamtejszych statków, pływających po kanałach. Po gruntownych analizach i przemyśleniach zapadła decyzja o budowie nowej, prototypowej jednostki.

Budowę rozpoczęto latem 2002 roku w Mikołajkach, w miejscu dawnego zakładu produkcji domków. Budową statku zajęła się firma stoczniowa z Gdańska. Materiały były przygotowywane w Gdańsku i przewożone ciężkim sprzętem na Mazury, gdzie na miejscu były spawane i montowane przez ekipę z firmy stoczniowej.

Nadzór nad budową statku sprawował Polski Rejestr Statków oraz Urząd Żeglugi Śródlądowej w Giżycku.

Wczesnym latem 2003 roku, MS Classic Lady został zwodowany i uroczyście ochrzczony przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego.

W początkowej fazie działalności statek koncentrował się na obsłudze turystów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, przyjeżdżających do Polski na wycieczki rowerowe.

W 2009 roku doszły do tego dodatkowe wycieczki autobusowe pt. “Śladami kuchni Prus Wschodnich”. Podczas pobytu, goście mieszkający na statku mają możliwość spróbowania specjałów kulinarnych właśnie z czasów dawnych Prus Wschodnich. To pozwolił wydłużyć sezon turystyczny o kolejne 2 miesiące.

W 2016 roku rozpoczęliśmy cykl grup zimowych, w czasie Bożego Narodzenia i na przełomie roku. Posiłkując się analizami IMGW, okazało się, że w okresie 15.12 do 15.01 w ciągu ostatnich 10 lat, bardzo rzadko była pokrywa lodowa na jeziorach.

Statek regularnie przechodzi kontrole i remonty. Podczas ostatniego remontu w 2018 roku zostały wymienione śruby napędowe.

Dziś MS Classic Lady obsługuje nie tylko gości z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także gości z Danii, Norwegii, Francji.